پارتیشن ها

تعریف پارتیشن و کاربردهای آن

به جداکننده ای که جز سازه اصلی معماری نباشد پارتیشن میگویند. پارتیشن ها به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم میشوند و هریک کاربرد خاص خود را دارند. اما به طور کلی از پارتیشن ها برای تقسیم بندی فضا استفاده میشود. هزینه و زمان بر بودن روش هایی مانند دیوارکشی باعث شده که امروزه پارتیشن ها به عنوان یکی از اولین انتخاب ها برای تقسیم بندی فضا به شمار بیایند. شایان ذکر است که با پیشرفت تکنولوژی پارتیشن ها در حال حاضر با عایق شدن نسبت به صدا، گرما و گرد و غبار و البته دارا بودن کاربری آسان و سهولت در جا به جایی، تا حد زیادی توانسته اند جایگزین دیوارکشی شوند.

پارتیشن ها جایگاه ویژه ای نیز در طراحی دکوراسیون اداری و دکوراسیون منزل دارند. طراحان دکوراسیون در بسیاری از موارد برای بزرگ تر جلوه دادن ستون ها به فراخور نوع طراحی خود، از پارتیشن ها استفاده میکنند. همچنین گاهی پیش می آید که در نازک کاری فضاهای مسکونی یا اداری ایراداتی نظیر قناسی دیوارها باعث نقص در ظاهر این فضاها میشود، با استفاده از پارتیشن ها این ایرادات را نیز میتوان رفع نمود.

انواع پارتیشن اداری

پارتیشن های چوبا فرم با نگرشی مدرن نسبت به طراحی دکوراسیون و جانمایی، در اجرای انواع پارتیشن همواره سعی بر این داشته که هرگز خود را محدود به ساختارهای رایج و کلیشه ای نکند. با ابداع انواع روش های پنل بندی و استفاده از پنل های مدرن، در تولید انواع پارتیشن ثابت کرده ایم که می توانیم راه به بازارهای جهانی پیدا کنیم .

انواع پارتیشن هایی که توسط چوبافرم ساخته شده و اجرا میشود:

 1. پارتیشن تک جداره
 2. پارتیشن دوجداره
 3. پارتیشن شیشه ای
 4. پارتیشن آلومینیومی
 5. پارتیشن اداری

پارتیشن تک جداره

پارتیشن های تک جداره اصولا تنها کاربردشان تقسیم بندی فضاست و تاثیری بر عایق کردن فضا نسبت به گرما و صدا ندارند. جنس این پارتیشن ها معمولا از MDF با قالب آلومینیوم است و البته انواع دیگری نیز  برای آن وجود دارد که بسته به کاربردشان در ارتفاع های مختلف برای تقسیم بندی فضا نسب میشوند قیمت پارتیشن های تک جداره از قیمت پارتیشن های دوجداره کمتر است؛ چراکه متریال کمتری در آن ها استفاده شده و نسب و اجرای آن ها نیز راحتتر است.

پارتیشن دوجداره

پارتیشن های دو جداره برای عایق بودن بیشتر نسبت به صدا و گرما بسته به نوع کاربردشان و میزان نور فضا در ارتفاع های مختلف ساخته شده و اجرا میشوند. پارتیشن های دوجداره بعضا از دو دیواره یا همان جداره از جنس MDF به ضخامت 16 میلیمتر ساخته میشوند و لبه های آن ها نیز توسط PVC پوشانده میشود. برای ساخت پارتیشن های دوجداره گاهی از دو جداره از جنس شیشه نیز استفاده میشود که مهمترین خاصیت آن این است که با قرارگیری پرده کرکره در میان دو شیشه میتوان میزان نور فضا را تنظیم نمود.

پارتیشن شیشه ای

پارتیشن شیشه ای در واقع همان دیوار شیشه ای است که برای تقسیم بندی فضا از آن استفاده میشود. متریال مورد استفاده در ساخت پارتیشن شیشه ای معمولا شیشه سیکوریت است. مزیت پارتیشن شیشه ای این است  که فضای در اختیار در عین تقسیم بندی بزرگ تر دیده میشود و زیبایی خاصی به فضا میبخشد به علاوه دارای ارزش دکوراتیو بالایی نیز میباشد و بسیاری از طراحان برای طراحی فضا از آن استفاده میکنند.

پارتیشن آلومینیومی

پارتیشن های آلومینیومی در واقع به پارتیشن هایی گفته میشود که فریم آن ها از جنس آلومینیوم است و با متریال های دیگر ترکیب میشوند و تبدیل به یک نوع پارتیشن میشوند. مزیت پارتیشن آلومینیومی آن است که نسبت به سایر پارتیشن ها مقاوم تر و محکم تر است. البته این مسئله به نوع متریال ترکیبی با پارتیشن های آلومینیومی نیز بستگی دارد.

پارتیشن اداری

از آن جایی که بیشترین کاربرد پارتیشن در اماکن اداری و تجاری است، تصمیم گرفتیم درباره مزیت ها و کاربردهای پارتیشن اداری که  میتواند به فراخور سلیقه کارفرما هرکدام از پارتیشن هایی که پیش از این نام بردیم باشد، بیشتر توضیح دهیم.

تحقیقات نشان می دهد که تامین حریم خصوصی برای کارمندان می تواند به افزایش کارایی آنها کمک کند. شما میتوانید با یک پارتیشن بندی مناسب به راحتی حریم خصوصی کارمندان تان را تامین کنید. این مسئله قطعا بر روی بهره وری کارمندان موثر خواهد بود.

در برخی از مشاغل نظیر روزنامه نگاری، دفاتر تحریریه و... ایجاد حریم خصوصی تقریبا بی معنی بوده و ماهیت کار گروهی است. بنابر این قسمت بندی باید به سمت یک محیط تعاملی برود. با یک قسمت بندی مناسب می توانید کارمندان تان را به صورت گروهی در مناسب ترین فضا جانمایی کنید. با این روش کارمندان تعامل بهتر و راحت تری با یکدیگر خواهند داشت و از طرفی کارفرما نیز میتواند به بهینه ترین شکل ممکن از فضا استفاده نماید.

مهمترین ویژگی و مزیت پارتیشن بندی برای تقسیم فضای اداری نصب سریع و آسان آن داخل فضا بوده در واقع این روش از اتلاف زمان جلوگیری نموده و از طرفی در صورت بروز مشکل و یا قصد تغییر به راحتی قابل اصلاح و یا تغییر میباشد.

تنوع و نوع پارتیشن اداری

امروزه انواع متنوع و متعددي از پارتيشن در بازار موجود است و از طرفي به‌ علت تنوع در فرم، اندازه، نوع كاربري، متريال، رنگ، بافت و ... براي اجرای آنها در فضا میبایست بررسی و برنامه ریزی صحیحی انجام شود. اصولا برای اجرای پارتیشن بندی در هر فضایی اعم از فضای اداری مراحل زیر طی میشود:

 • پلان فضاي مذكور ترسیم میشود.
 • مقياس اندازه گیری تعیین میشود.
 • محل قرارگیری پارتیشن ها پیش بینی میشود.
 •  سيركولاسيون (محدوده تردد و رفت و آمد) در پلان بررسی میشود.  
 • جانمایی دقیق محل قرارگیری پارتیشن با توجه به مراحل قبل انجام میشود.
 • در نهایت تصمیماتی درباره رنگ و مدل پارتیشن گرفته میشود.
 • پروژه وارد فاز اجرا میشود.

پارتیشن دوجداره اداری

کاربرد پارتیشن ادارای و مزایای آن در چیست؟

 • تفکیک کردن فضای ورودی از سایر فضاها توسط پارتیشن ها
 • تفکیک فضای سالن ها و مبدل نمودن آن به اتاقک های شیشه ای
 • مخفی کردن فضای قناس اتاق ، ستون ها و یا دیوارهای کج.

پارتیشن در انواع مختلفی تولید و عرضه می شوند انواع پارتیشن اداری شامل پارتیشن شیشه ای، پارتیشن ام دی اف، پارتیشن شیشه سکوریت، پارتیشن متحرک، پارتیشن ریلی و … می باشد.

 • پارتیشن شیشه ای یکی از اقلام مهم در دکوراسیون محیط اداری است. که محیط را برای کارمندان و بازدیدکنندگان بسیار جداب تر می کند و صرفه اقتصادی زیادی دارد.
 • قیمت پارتیشن اداری ام دی اف به نسبت مناسب تر است.
 • ساخت و اجرای  انواع پارتیشن تک جداره و دوجداره بسیار آسان و راحت است.

پارتیشن ها میتوانند به صورت ثابت یا متحرک نصب شوند. اکثر پارتیشن ها دو طرفه بوده و میتواند برای هر دو سمت جنبه دکوراتیو داشته باشند.

پارتیشن شیشه ای

چه نکاتی را قبل از انتخاب پارتیشن باید در نظر بگیرید

استفاده از سیستم های پارتیشن اداری تک جداره و دو جداره یک روش انعطاف پذیر برای استفاده بهینه از فضای اداری شما هستند. این سیستم به شما این امکان را می دهد که یک روز فضای شرکت خود را بزرگ و باز کنید و روز دیگر آن را به فضاهای کوچک و بسته تر تبدیل کنید و این کار همچنین وقتی از شما نیز نخواهند گرفت چراکه باز و بسته کردن آنها تنها چند ثانیه طول می کشد. فضاهای بزرگتر می توانند برای برگزاری جلسات مورد استفاده قرار گیرند، در بیمارستان می توان با استفاده از آنها فضایی برای استراحت پرستاران ایجاد کرد، در هتل می توان اتاق های بزرگ را به دو بخش تبدیل کرد.

قیمت پارتیشن اداری چگونه محاسبه می شود

قیمت پارتیشن اداری بستگی به متریال و نوع آن دارد که هر کدام از قیمت های مختلفی دارند ما در شرکت چوبا فرم کیفیت را جایگزین قیمت ارزان نمی کنیم همیشه تلاش بر آن داشته ایم که قیمت مناسب همراه با کیفیت بالا به مشتریان ارائه کنیم. افتخار ما این است که با شرکت های بزرگ و نهادهای دولتی همکاری داشته ایم و در طراحی و قیمت گذاری پارتیشن از پیشگامان هستیم.

برای مطالعه قیمت پارتیشن اداری به صورت جداگانه کلیک کنید.